سیر تکامل پول

۱۳۹۹-۰۵-۱۵

از دلار گرفته تا پوند، روبل، روپیه، یورو و یوان، فیزیکی باشد یا دیجیتالی، کل جهان ما را در بر گرفته است. از بورس گرفته تا اسکناس تا بیت کوین، همگی ابزار مبادله‌ای هستند که به طرز چشمگیری تکامل یافته اند. در این مقاله قصد داریم نگاهی به این تکامل بیندازیم:

 

داستان ما از جایی شروع شد که بارگیری برای اولین بار 9000 سال قبل از میلاد در مصر ثبت شد، هنگامی که کشاورزان برای تبادل گاوها و گوسفندانشان به بازار می‌رفتند و معاملاتشان را انجام می‌دادند. 

 

با توسعه داد و ستد کالا در مسیرهای تجاری باستان، مبادلات ارزنده تر شدند. پاپیروس مصر، سنگهای قیمتی ، حیوانات عجیب و غریب و حتی پوست و مواد معدنی آفریقا و آسیا معامله میشدند. اگرچه سلسله مراتب نشان می‌دهد تجارت بدون دردسر نبوده، اما بحث در مورد قیمت و شیوه‌ی پرداخت همواره وجود داشته است.

 

ظهور اولین سکه 600 سال پیش از میلاد مسیح

 

اولین ارز شناخته شده در پادشاهی باستان لیدیا (اکنون بخشی از ترکیه) بوجود آمد. ظاهر اولین سکه دنیا سر یک شیر خروشان را از یک طرف نشان می‌داد و از طرف دیگر دارای نشان های ساده‌تر بود.

 

این سکه از نظر شکل و اندازه نامنظم و از ترکیبی از طلا و نقره ساخته شده بود وزن این سکه ها بطور متوسط ​​0.15 گرم بود. به همین دلیل، سکه ها اغلب به جای شمارش وزن می شدند.

 

1250 سال پس از میلاد مسیح، تجارت بین المللی شکوفا شد

 

حدود 1000 سکه در فلورانس ضرب شد. این سکه های طلا بیش از یک قرن ارزش پایداری را حفظ کردند . این امر در سراسر اروپا پذیرفته شد و ثبات آن نقش مهمی در ترغیب تجارت بین المللی در این قاره داشت. 

 

1290 A.D: اسکناس معرفی می شود

 

در قرن سیزدهم، مسافرانی همچون مارکو پولو مفهوم اسکناس را از چین به اروپا معرفی کردند، جایی که ارز کاغذی از قرن یازدهم در گردش بود. اما اروپا آماده اسکناس نبود. 300 سال دیگر طول کشید تا اروپا ارز کاغذی را بپذیرد.

 

قرون وسطی: کلمبوس ارز را بی ثبات می کند

 

مرگ سیاه و ظهور سکه های تقلبی باعث تورم شدیدی شد. قیمتها تا اواسط دهه 1400 به حالت عادی بازگشت. اما وقتی کریستف کلمب در اواخر قرن حاضر آمریکا را کشف کرد، پیدایش منابع جدید فلزات گرانبها قرن ها اقتصاد اروپا را متزلزل کرد.

 

1871: شروع پول الکترونیکی

 

وسترن یونیون به عنوان شرکت تلگراف چاپ نیویورک و می سی سی پی در سال 1851 تأسیس شد و در سال 1861 خط تلفنی بین قاره ای را در سراسر آمریکا ایجاد کرد. وسترن یونیون برای برقراری ارتباط با ساحل شرقی و غربی آمریكا باقی مانده بود و اولین انتقال وجه از طریق تلگراف در سال 1871 صورت گرفت و بدین صورت مفهوم پول الکترونیکی متولد شد.

 

1950: اولین کارت اعتباری

 

کارت Diners Club اولین کارت اعتباری در جهان بود که در سال 1950 توسط فرانک مک نامارا ایجاد شد و وقتی خود را بدون پول کافی برای پرداخت مبلغ شام دید، مجبور شد با همسرش تماس بگیرد و از او بخواهد تا پول نقد را به رستوران بیاورد. او عهد کرد که این آخرین مشکل او برای پرداخت باشد.

 

امروز، بیش از نیمی از کل معاملات در ایالات متحده و به لطف شام شرم آور McNamara با کارتهای‌ پلاستیکی پرداخت می‌شوند.

 

1967: اختراع دستگاههای خودپرداز

 

از آنجا که کارتهای پرداخت پلاستیکی هنوز اختراع نشده بودند، خودپردازهای اولیه از چک های آغشته به کربن 14 (یک ماده رادیواکتیو) استفاده می کردند و در هر زمان حداکثر 10 پوند پرداخت می کردند. شبکه گسترش ATM سپس راه را برای ظهور کارت های اعتباری هموار کرد.

 

دستگاههای خودپرداز اکنون یک واقعیت در زندگی روزمره ما هستند. راحتی، دارویی است که تلخ ترین مشکلات را آسان می‌کند.

 

1983: بانکداری تلفنی

 

بانک اسکاتلند اولین خدمات بانکداری اینترنتی را با نام هوملینک به مشتریان ساختمان جامعه ناتینگهام ارائه داد. مشتریان برای ارسال نقل و انتقالات و پرداخت قبض نیاز به یک مجموعه تلویزیونی و تلفن داشتند و پایه‌های بانکداری اینترنتی را همانطور که می دانیم بنا کردند.

 

1990: بانکداری اینترنتی

 

آغاز دهه 90 شکوفایی کلیک را نشان داد که در آن مشاغل و بانک ها به طور یکسان سعی داشتند با گسترش به وب وفاداری مشتریان خود را بدست آورند. اما این استراتژی از آنچه پیش از این تصور می‌شد سخت تر بود، زیرا بیش از 10 سال طول کشید تا بانک مرکزی آمریکا 2 میلیون کاربر بانکداری اینترنتی را بدست آورد.

 

1997: پرداخت سوخت بدون تماس

 

در سال 1997،Mobil Oil Corp Speedpass ، یک برچسب پرداخت الکترونیکی را معرفی کرد که به مصرف کنندگان این امکان را می داد که برای سوخت در پمپ بنزین هزینه کنند. Speedpass اولین نمونه از پرداخت بدون تماس بود، مفهومی که اکنون در سراسر جهان گسترش یافته است.

 

2000: Y2K

 

با آغاز هزاره جدید، یک ضربه روانی اساسی به فرهنگ اینترنت در سراسر جهان وارد شد. به نظر می رسد که به عنوان نشانگر یک دوره، مشتریان اکنون مشتاق تر از همیشه به سراغ اینترنت میروند.

 

2009: تولد بیت کوین و پول قابل برنامه ریزی

 

پس از آنکه ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 مقاله ای در مورد رمزنگاری در اینترنت منتشر کرد، اولین بیت کوین ها در سال 2009 در برابر بحران مالی جهانی صادر شدند.

در روزهای ابتدایی افراد برای مذاکره درباره ارزش معاملات اول بیت کوین از تالارهای bitcoinalk استفاده می کردند.

 

2014: Apple Pay

 

با ادامه انقلاب Apple Pay از طریق بروزرسانی iOS در سال 2014 در دسترس عموم قرار گرفت. خدمات تلفن همراه به مصرف کنندگان این امکان را داد تا با استفاده از دستگاه اپل، پرداخت انجام دهند و نیاز به یک کیف پول را برطرف کنند. هم اکنون نزدیک به 40٪ درصد از خرده فروشان ایالات متحده پرداخت های بدون تماس را پذیرفته‌اند، به زودی زمان آن رسیده که کارت‌های پلاستیکی در خانه بمانند.

 

2016: Blockchain

 

اگرچه با گذشت زمان پذیرش بیت کوین در جهان در حال افزایش است، اما به نظر می‌رسد که بانک ها و مشاغل به فناوری زیر بنای اصلی بلاکچین علاقه دارند. با این حال، از سال 2016، صنعت بلاکچین تاکنون بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری از 35 پروژه بلاکچین اعلام شده توسط موسسات مالی جهانی از جمله NASDAQ و NYSE دریافت کرده است.

 

نتیجه

 

با تشکر از فن آوری جدید، در این قرن پول درآوردن ساده تر شده و همین پول کارهای بسیاری را برای مردم انجام میدهد. این یک فرصت سازنده برای ورود به فضای blockchain است و با این سرعت توسعه ، تقریباً غیرممکن است پیش بینی کنید که چه چیزی ممکن است در آینده رخ دهد.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد