سایفرپانک چیست ( بخش دوم )

۱۳۹۹-۰۷-۰۸

اما بریم سراغ رمزنگاری مدرن در دوران مدرنیته

همونطور که تو بخش اول گفتیم، رشد رمزنگاری عمدتا بر میگرده به زمان جنگ ، حالا شما خودت در نظر بگیر که دو تا جنگ جهانی تو عصر مدرن چه دِین بزرگی به گردن علم رمزنگاری و جامعه ی رمزنگاری داره ، پیشرفت اصلی رمزنگاری در زمان جنگ های جهانی بر میگرده به ساخته شدن ماشین رمز نگاری انیگما توسط ارتش نازی ها، و تلاش برای شکستن رمز این دستگاه توسط انگلیسی ها

داستان از این قرار بود که ارتش نازی زمان جنگ جهانی اول موفق شد یه ماشین رمزنگاری پیچیده بسازه به اسم انیگما ، طرز کار این دستگاه اینطوری بود که یه پیام ساده رو بهش میدادی و یک عبارت پیچیده ی رمز شده تحویل میگرفتی و اینطوری ارتش آلمان ها طی جنگ جهانی دوم میتونست با خیال راحت از پیام رسانای رادیویی جهت ارسال استراتژی جنگی استفاده کنه ( هی روزگار )

انیگما

از طرف دیگه انگلیس و لهستان تلاش میکردند تا رمز های انیگما رو رمز گشایی کنند ولی متاسفانه موفق نمیشدند ، نهایتا آقای آلن تورینگ که پدر هوش مصنوعی هم نام داره موفق شد رمز انیگما رو بشکنه و خیلی از مورخین باور دارند که رمز گشایی انیگما نتیجه ی جنگ جهانی دوم رو عوض کرد ، و گرنه که همه مون الان مجبور بودیم آلمانی حرف بزنیم : ) )

آلن تورینگ نابغه اما تو سن 42 سالگی بعد از اتهام به همجنس گرایی ، با سیانور خود کشی کرد و جان به جان آفرین تسلیم کرد ( اینو گفتم که کنجکاو شید برید زندگی نامه شو بخونید ، فیلمشم خیلی قشنگه اگه وقت داشتید حتما ببینید )

 

رمزنگاری کلید عمومی برای همه :

 

رمزنگاری تا 1970 بیشتر در اختیار دولت ها و سازمان های حکومتی بود ، تا اینکه آقایون Whitfield Diffie  و  Martin Hellmanرمزنگاری غیر محرمانه رو در اختیار عموم مردم قرار دادن . این تکنیک رمزنگاری یکی از قوی ترین متد های رمزنگاری بود که عموم مردم میتونستن ازش استفاده کنند. تو این مدل رمزنگاری که به " رمز نگاری کلید عمومی" معروفه ، کاربرا کلید عمومی همدیگه رو به اشتراک میزارن ولی کلید های خصوصی مخفی باقی میمونه و نکته ی مهم اینجاست که انتشار کلید عمومی ، کلید های خصوصی کاربران رو به خطر نمیندازه ... اگر فکر میکنید این رمز نگاری همون رمزنگاریه که بیتکوین ازش استفاده کرده باید بگم که دقیقا درست دارید فکر میکنید ولی یکم صبر کنید تو ادامه مفصل بهش میپردازیم

 

عصر کامپیوتر های شخصی :

با محبوب شدن کامپیوتر های شخصی یه سری افراد مثل David Chaum شروع کردند به ایده پردازی درباره ی تاثیرات گسترده شدن فناوری اطلاعات . دیوید سال 1985 یه مقاله نوشت با عنوان " امنیت بدون شناسایی "

دیوید جان توی این مقاله ، نگرانی هاشو از دیجیتالی شدن اطلاعات بیان کرد و پیشبینی هاشو از آینده مطرح کرد . قسمت بامزه شم اینجاست که وقتی مقاله ی دیوید رو میخونید به قدری واقعیه که انگار همین الان نوشته شده !

بخشی از مقاله­ ی جناب دیوید چاوم :

" کامپیوتری شدن جوامع، امکان ذخیره و بازبینی اطلاعات توسط افراد را از بین خواهد برد. در مقابل سازمان های دولتی و خصوصی به طیف وسیعی از اطلاعات شخصی مردم دست پیدا میکنند و احتمالا این اطلاعات را بین خود مبادله خواهند کرد. به مرورو خطرات جدید تر و جدی تری این سبک ذخیره­ ی اطلاعات را تهدید خواهد کرد. حتی اگر گروه کوچکی به این اطلاعات دست پیدا کنند، به راحتی میتوانند الگو و سبک زندگی کاربران را زیر نظر بگیرند و این خطرات با اتوماسیون شدن شیوه پرداخت و تراکنش های مالی به مراتب بدتر خواهد شد "

 

از حق نگذریم این آقای دیوید چه دید وسیع و نگاه موشکافانه ای به آینده­ ی دیجیتالی داشتن ، حالا بزرگوار فقط به هشدار دادن بسنده نکردن ، بلکه راه حل اینکه چیکار کنیم که اینطور نشود رو هم گفتن برامون ...

دیوید پیشنهاد داد که بهتره برای ارتباط دیجیتالی از رمزنگاری استفاده کنیم ، اینطوری میشه یه ارتباط مخفی و امن داشت و در عین حال احتیاجی به دونستن مستقیم هویت افراد هم نیست . و به همین دلیله خیلی ها ایده های دیوید چاوم رو شروع جنبش سایفرپانک میدونند.

 

ریشه شناسی :

اما بریم برسیم به اصل ماجرا ، تا اینجای مقاله کشوندمتون ولی هنوز چیزی راجع به این کلمه ­ی جذاب " سایفرپانک" و اینکه از کجا پیداش شده نگفتم ، جونم براتون بگه ریشه ­ی کلمه­ ی " سایفرپانک" بر میگرده به سال های 1960 و 1970 و مُدِ با کلاسای اون موقع :))

 تو این سال ها خیلی یو هویی ژانر علمی-تخیلی توی فیلم ها و کتابا به محبوبیت رسید ژانرم خودتون واقفید دیگه، اکثر فیلما راجع به دستیابی بشرِ خود نشور :) به یک اَبَر تکنولوژی فوق خفن بود که در نهایت جهان رو به فنا میداد : ))

اسم این ژانر شخمی تخیلی تو اون دوران " سایبِر پانک " بود ، بعده ها تو سال 1992  سه نفر به نام های " اریک هیوز ، تیم می و جان گیلمور " یه گروه تشکیل دادن تا بتونن راجع به علایقشون با هم بحث کنن و از روی بازی با  کلمه " سایبر پانک " رسیدن به واژه­ ی " سایفرپانک " و اسم گروهشون شد گروه سایفرپانک.

خدایی اینا اگه شاخ بازی در بیارن بگن گروه داشتیم وقتی گروه مد نبود حق دارن : ) )

 

فهرست پستی سایفرپانک :

فهرست پستی یا همون Mailing List  سایفرپانک هم سال 1992 تشکیل شد .

اما فهرست پستی چیه اصلا ؟ ( این تو مقاله اصلی نبود ولی حس کردم شاید برای شمام سوال شه گفتم بگم بعد بریم سراغ بقیه اش ... این قسمت : مترجمِ با وجدان )

جونم براتون بگه ، میلینگ لیست از اسمش معلومه یه لیستی از ایمیل هاست ، به چه دردی میخوره ؟ خوب اون عهدِ 1992 که سوشیال مدیا و اینا نبود حکم چاپارخونه رو داشت و در واقع راهی بود که اعضای یه حوزه بتونن با هم دیگه ارتباط برقرار کنن ... اما چه جوری کار میکنه ؟

یه صفحه­ ی وبه ، که فقط جای وارد کردن ایمیل داره و خب افراد یه حوزه مثلا سایفرپانکا میرن عضوش میشن ... بعد راجع به یه موضوع سایفرپانکی که یکی میخواد بحث کنه میتونه بره تو همون میلینگ لیست سایفرپانکا و موضوع و حرفاشو واسه کل میلینگ لیست در جا بفرسته : ))  خلاصه که عهد میرزا بوقی بود و هزار دردسر ، قدر گروهای تلگرام سیم سوت ثانیه ای الانو بدونید : ) )

 

بعله عرض میکردم خدمتتون ، میلینگ لیست سایفرپانک ها همون سال 1992 تشکیل شد و تا دو سال بعد تعداد اعضاش به 700 نفر رسید ، این روند رو به رشد علاقه مندان به سایفرپانک همینجور ادامه داشت تا اینکه سال 1997 اعضای میلینگ لیست با یه رشد خفن رسید به 2000 تا ، ایده هایی که اون دوران توسط میلینگ لیست منتشر میشد به رشد دانش نرم افزاری سایفرپانکا خیلی کمک میکرد و تو همون سال ها بود که سایفرپانکا یه سیستم ایمیل غیرمتمرکز رو راه اندازی کردن

 

خب خب ، فکر کنم به جاهای شیرینی داریم با هم میرسیم ، از اون عصر رومی و یونانی دراومدیم رسیدیم به سالهای سرخوشی 1960-70 و فهمیدیم ریشه­ ی این کلمه­ ی دلربای " سایفرپانک " چیه ، فعلا شما رو با فکر و خیال اینکه " اون سال­ های 1992 که اینا دنبال ایمیل غیرمتمرکز بودن ، ما تو ایران چیکار میکردیم " تنها میزارم و میرم سراغ بخش سوم مقاله : )

 

شب و روزتون بخیر

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد