ساتوشی ناکاموتو کیست؟ مقدمه ای بر بنیانگذار اسرارآمیز بیت کوین

۱۳۹۹-۰۶-۰۹


هویت واقعی خالق بیت کوین یکی از بزرگترین رازهای دنیای مدرن است. با گذشت سالها، نظریه های بسیاری در مورد این که شخص Satoshi Nakamoto واقعاً چه کسی است، مطرح شده است، در این مقاله فقط حقایق شناخته شده در مورد وی و نامزدهای احتمالی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

موسس اسرارآمیز بیت کوین کیست؟

نام Satoshi Nakamoto که نامی مستعار است توسط شخص یا نهادهایی که بیت‌کوین را برای پنهان کردن هویت واقعی خود ایجاد کرده اند، استفاده می‌شود. وی ادعا می‌کند که ژاپنی است، متولد 5 آوریل 1975 و در ژاپن ساکن است اما مردم به دلیل تسلط بومی زبان انگلیسی و همچنین ترجیح او از ساعات کار منطبق تر با منطقه زمانی ایالات متحده در این موضوع شک دارند. Satoshi نام یک پسر ژاپنی است که به معنای "فردی با تبار خردمند" است و فرض می‌شود که او مرد است.

ناکاموتو اولین کسی بود که مشکل کپی کردن را برای یک ارز دیجیتال غیر متمرکز حل کرد و یک دارایی جدید ایجاد کرد که مثل آن را تا به حال جهان قبلاً هرگز ندیده بود، ساتوشی وایت پیپر را منتشر کرد و طرح خود را برای "سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا" توصیف کرد.

در ژانویه 2009، وی نسخه 0.1 کد منبع را منتشر کرد و با استخراج بلوک جنسیس، بیتکوین را راه اندازی کرد. وی حدود یک سال و نیم دیگر بر روی پروژه نرم افزاری کار کرد.

هیچ کس نمی داند که چرا Satoshi Nakamoto واقعاً تصمیم به ناپدید شدن گرفت بدون اینکه خودش را فاش کند این امر زمینه ساز حدس و گمان‌هایی شد. محققان تلاش می كنند تا واژگان ، شیوه نگارش و سرنخ های دیگر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند تا نكات مربوط به هویت واقعی او را پیدا كنند.

بیایید نگاهی به برخی از نامهای ارائه شده در مورد هویت واقعی ساتوشی بیندازیم.


دوریان ناکاموتو مردی با چهره دوستانه است که اکثر طرفداران بیتکوین، تصویر او را به نام ساتوشی میشناسند. وی تا مارس 2014 در مجله نیوزویک کار میکرد ولی به دلایل نامشخص از آنجا بیرون آمد، دوریان هرگونه ارتباط با توسعه کریپتوکارنسی را انکار کرده است.

شواهد استناد شده توسط این مجله شامل این واقعیت است که دوریان در واقع با نام ساتوشی متولد شده است. وی به عنوان یک فیزیکدان در دانشگاه کال پلی آموزش دیده و به عنوان مهندس سیستم در پروژه های دفاعی طبقه بندی شده و مهندس کامپیوتر در شرکت های فناوری و اطلاعات مالی کار کرده است.

ناکاموتو همچنین گرایشات آزادی خواهی دارد و دخترش را ترغیب به مشاغلی که با دولت در ارتباط نیستند می‌کند. و هنگامی که برای اولین بار در مورد بیت کوین سؤال شد، ناکاموتو به اشتباه فکر کرد این سوال در مورد یکی از پروژه های طبقه بندی شده برای پیمانکاران نظامی ایالات متحده است و گفت: "من دیگر درگیر آن نیستم و نمی توانم درباره آن بحث کنم. به افراد دیگر تحویل داده شده است آنها اکنون مسئول آن هستند. من دیگر هیچ ارتباطی ندارم. "

هال فینی پیشگام رمزنگاری، فعال cypherpunk و اولین کسی بود که در معاملات، بیت‌کوین دریافت کرد. او همچنین همسایه Dorian Nakamoto بود. او که فارغ التحصیل مهندسی Caltech و توسعه دهنده شرکت PGP است، مهارت های لازم را برای ایجاد کریپتوکارنسی را از ابتدا داشت و اولین کسی بود که پس از Satoshi کد منبع بیت کوین را بهبود بخشید. فینی در آگوست سال 2014 درگذشت.

شخصیت دیگری به نام نیک زابو پیشگام قراردادهای هوشمند، با هال فینی در تماس بود و نام او اغلب با وجود ادعاهای دیگر به عنوان Satoshi مطرح می‌شد. افرادی که فکر می‌کنند او ممکن است خالق بیت‌کوین باشد، پیشنهاد وی را برای ارز غیرمتمرکز به نام بیت گلد از سال 2005 ذکر می کنند که از مفاهیمی مشابه با مواردی که در نهایت توسط بیت کوین تکمیل می‌شود ، استفاده می‌کنند.

برخی از نام های برجسته جامعه رمزنگاری فکر می کردند گریک رایت ساتوشی است. این شخصیت محقق دانشگاه و بازرگان استرالیایی است که برای اولین بار در دسامبر 2015 با گزارش هایی در Wired و Gizmodo ظاهر شد. از آن زمان او سعی كرد تا مردم را وادار كند كه او را به عنوان خالق بیت‌کوین به روشهای مختلف غیرقابل اطمینان، مانند دعاوی علیه منتقدین خود بپذیرند.

پل لی روکس کاندیدای بسیار ترسناک ساتوشی است که از پرونده های حقوقی پیرامون رایت فاش شد. Le Roux یک برنامه نویس نرم افزار رمزگذاری و رئیس کارتل شرور است که به سازمان مدیریت مواد مخدر آمریكا تبدیل شده است. پس از دستگیری وی در سپتامبر 2012 به دلیل توطئه واردات مواد مخدر، وی اعتراف کرد که در هفت قتل شرکت داشته است.

الون ماسک نیز یکی دیگر از این کاندیداها است که عمدتاً در حوزه رمزنگاری به عنوان یک ارباب رجوع و ترول گاه به گاه نقش دارد، اما او نیز اعلام کرد که خالق بیت‌کوین نیست.

در نوامبر سال 2017 یک کارآموز سابق در شرکت موشکی موسک به نام ساهیل گوپتا این پرونده را ارائه داد که رئیس قدیمی وی در واقع بنیانگذار بیت کوین بود. او در آن زمان دانشجوی علوم رایانه دانشگاه ییل بود. ​​ا

گوپتا همچنین خاطرنشان كرد كه ثبات سیستم مالی در سال 2008 مهمترین دغدغه جهانی بود و موسك كسی است كه " مشکلات زمان ما را شناسایی کرد و زمان خود را برای حل آنها اختصاص داد" ، و پیشنهاد می كند كه وی تلاش برای حل كردن دارد.

همانطور که مشاهده کردید کاندیدا های زیادی برای ساتوشی بودن وجود دارد ولی هیچ کدام تا این لحظه تایید نشدند و این معما همچنان حل نشده باقی مانده است. شما چطور فکر میکنید؟ ساتوشی واقعی از نظر شما کدام است ؟

همراه بیتیلکس باشید

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد