تولد بیتکوین

۱۳۹۹-۰۵-۲۷

اگر تا به حال راجع به تولد بیتکوین کنجکاو شده باشید حتما به همزمانی این تولد با بحران مالی سال 2008 برخورده اید در واقع زمانیکه که بانک سرمایه گذاری آمریکاییLehman Brothers Holdings Inc در سال 2008 ورشکستگی‌اش را اعلام کرد، اعتماد مردم به بانک ها به قدری ضعیف شد که امروزه میتوانند به راحتی پولی را که پشتوانه هیچ بانکی را ندارد به رسمیت بشناسند. بیت کوین، محبوب ترین ارزدیجیتال اولین بار در نوامبر 2008، حدود دو ماه پس از بحران مالی، به جهان معرفی شد.

و حالا پس از گذشت بیش از 10 سال ارزهای دیجیتال از نظر ریسک و بازده به یکی از مهمترین دارایی های مالی مورد بحث، در سطح جهان تبدیل شدند.

بیت‌کوین با ارزش زیر 1 دلار در سال 2010 متولد شد. ارزش فعلی بیت کوین اکنون در حدود 11800 دلار است، که حدود 40٪ از اوج قیمت خود در سال 2017 که به اوج 20,000$ دست یافته بود پایینتر است.

تولد بیت کوین

در 1 نوامبر 2008، فردی ناشناس با نام Satoshi Nakamoto در یک ایمیل ناشناس نوشت: "من در حال کار روی یک سیستم جدید الکترونیکی پول نقد، بدون شخص ثالث و قابل اعتماد است کار میکنم. این مقاله در bitcoin.org/bitcoin.pdf هنوز هم در دسترس است."

ساتوشی گفت: از خصوصیات اصلی این سیستم این است که معاملات الکترونیکی به صورت همتا به همتا انجام می‌شود و نیازی به ارسال آن به یک موسسه مالی نیست. این سیستم کاملاً غیر متمرکز طراحی شده است، به این معنی که کاربران این پول نیازی به مرجع مرکزی مانند بانکهای مرکزی سنتی ندارند. ساتوشی در پست دیگری در اوایل سال 2009 گفت که همه چیز در سیستم جدید به جای اعتماد به سوم شخص بر پایه رمزنگاری استوار است.

ساتوشی همچنین نارضایتی خود را از اینکه بانک ها بارها و بارها با وام دادن پول در حباب های قیمتی، از اعتماد مردم سو استفاده کرده اند، ابراز کرد. "مشکل اصلی ارز متعارف، تمام اعتمادی است که برای ایجاد آن لازم است. به بانک مرکزی باید اعتماد کرد که ارز را کم ارزش نکنن، اما تاریخچه ارزهای فیات مملو از نقض آن اعتماد است. "
سرمایه گذاران از بحران سال 2008 چه آموخته اند و چگونه می توانند با ضررها مقابله کنند

دو ماه پس از طرح ایده رمزنگاری، ساتوشی با اولین معامله در ساعت 18:15:05 در سوم ژانویه 2009، 50 بیت کوین ایجاد کرد. این سیستم به شکلی طراحی شده است که 50 BTC اولیه مورد استفاده یا قابل خرج کردن نیست.

هنگامی که بیت کوین و مفهوم رمزنگاری غیر متمرکز در سال 2011 به محبوبیت خود دست یافتند ، سایر ارزهای رمزنگاری نیز شروع به ظهور کردند. Litecoin جزء اولین ارزهای رمزنگاری بود که در سال 2011 به بازار آمد. اتر یا اتریوم ، یکی دیگر از محبوب ترین ها ، در سال 2015 به وجود آمد. در حال حاضر ، چند صد ارز رمزنگاری شده در سراسر جهان تجارت می شود.

این ایده احتمالاً به دلیل نارضایتی ساتوشی از سیستم مالی موجود عملی شده است. ساتوشی می‌خواست که بیت کوین ارزی باشد که بتواند بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث مانند یک بانک مرکزی، برای معاملات همتا به همتا استفاده شود. با این حال، با گذشت سالها، بیت کوین و برخی ارزهای رمزنگاری محبوب بیشتر به یک دارایی تبدیل شده اند تا یک ارز.

در حال حاضر برخی از فروشگاه ها در چندین کشور، اقدام به پذیرش بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال در ازای خدمات خود کردند. با این حال، داشتن نوسان و بی ثبات بزرگترین نگرانی در مورد ارزهای دیجیتال است که آن را به گزینه ای ناامن برای سرمایه گذاران و خرده فروشی تبدیل کرده است.
با این حال راه حل هایی وجود داره که میتونه تاثیر نوسانات قیمت رو بر پذیرندگان بیتکوین به عنوان واحد پول کاهش بده که قصد داریم در مقالات بعدی به آنها بپردازیم.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد