آیا بیتکوین یک حباب است ؟

۱۳۹۹-۰۶-۱۳


برای عموم مردم ​​، بیت کوین یک ارز جدید مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است. این مفهوم پایه و اساس خود را بر اساس ریاضیات ثابت قرار می دهد.

برای سرمایه گذاران و معامله گران به طور یکسان ، بیت کوین یک فرصت عالی سودآور و حتی یک دارایی جهت ذخیره ارزش در بلند مدت است.

از نظر تاریخی ، انواع کلاس دارایی را می توان به بیت کوین تشبیه کرد ، خواه از ملک ، سهام ، اوراق قرضه یا حتی هنر .... تفاوت اصلی این است که معمولاً ، طبقات دارایی نوعی پشتوانه فیزیکی دارند ، در حالی که بیت کوین دارایی دیجیتالی است که فقط به این دلیل ارزشمند است که افرادی معتقدند با ارزش است.

ارزش هر کالایی (دیجیتال یا غیره) می تواند بالا رود و سقوط کند ، در حقیقت عرضه و تقاضا و یا تمایل خریداران این نوسانات را بوجود می آورد.

با این حال ، کلاس های دارایی ذاتاً مستعد "حباب" هستند. به عبارتی تورم قیمت بر اساس انتظارات آینده تهیین میشود. در جامعه سرمایه گذاری ، تورم قیمت می تواند به هر علتی از جمله عدم عرضه ، افزایش تقاضا یا فقط درک برخی از تغییرات آینده در اصول و مبانی تأثیرگذار بر بازار خاص رخ دهد.

به گفته محققان بازار مالی در دهه 1980 ، "حباب"وضعیتی است که دلالان جنس مورد نظر را با قیمتی بالاتر از ارزش اساسی خود خریداری می كنند.

تقریباً سی سال پس از اغراق در دهه 1980 و حبابdotcom در اوایل دهه 2000 ، محققان با افزودن کلمه "سفته بازی" تعریف خود را از حباب ها گسترش دادند.

دسترسی به بازارهای مالی طی چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافت و به مادران و پدران این امکان را داد که به طور مستقیم در بورس سهام سرمایه گذاری کنند و از رشد چشمگیر مشتقات مالی از جمله تجارت خرده فروشی نیز بهره ببرند.

حدس و گمان در مورد ارزش سهام و اوراق قرضه به یک سرمایه گذاری پوپولیستی تبدیل شد که مفهوم "حباب های سوداگرانه" را مطرح کرد ، به عنوان مثال"وضعیتی که در آن اخبار مربوط به افزایش قیمت ها باعث افزایش اشتیاق سرمایه گذاران می شود که با انتقال روانی از فردی به شخص دیگر گسترش می یابد.

در این روند تقویت داستانهایی که ممکن است افزایش قیمت را توجیه کند و طبقه ای بزرگتر و بزرگتر از سرمایه گذاران را به وجود آورد ، که علیرغم شک در مورد ارزش واقعی یک سرمایه گذاری ، از طریق حسادت به موفقیت های دیگران و تا حدی از طریق هیجان  به آن کشیده می شوند.

یک روش نسبتاً رایج در بین مردم وجود دارد آنها تمایل دارند دیگران را دنبال کنند ، بیش از آنکه تصمیمات مستقلی بگیرند. که آن را "رفتار گله ای"می نامیم.

مفهوم کلیدی دیگری که بیشتر به حباب های سوداگرانه می افزاید ، امکان فروش دارایی های سرمایه گذار در آینده است.

با مشارکت بیشتر مردم در بازارهای مالی ، مشخص شد که حبابهای سوداگرانه می توانند منطقی و غیرمنطقی باشند. مفاهیم حدس و گمان منجر به حباب های منفی می شود که به عنوان تصویر آینه یک حباب سوداگرانه در نظر گرفته می شود و در نتیجه سقوط چشمگیر قیمت ها را به وجود می آورد.

حتی معامله گران تازه کار می دانند که بازارها هنگام تقاضا ، تمایل به بالا رفتن دارند ، اما در هنگام عرضه زیاد ، مانند یک آسانسور پایین می روند. همه فعالان بازار در سال 2008 متوجه شدند كهGFC پس از پشت سر گذاشتن حباب بی سابقه (و تا حد زیادی غیر منتظره) در بازار املاك ایالات متحده ، هزاران دلار ارزش دارایی را از بین برد.


بنابراین ، با وجود حباب های متعدد که در طول سال ها و تقریباً در تمام کلاس های دارایی توسط سرمایه گذاران در سطح جهان مشاهده و احساس می شود ، آیا بازارهای خاصی از حباب مصون هستند؟

حباب های بازار ارز در اواسط دهه 1990 توسط ون نوردن (1996) مورد بررسی قرار گرفت. او از الگوی حبابهای سوداگرانه خود در چهار ارز اصلی استفاده کرد: مارک آلمانی ، ین ژاپن و دلار آمریکا و دلار کانادا، وی از سپتامبر 1977 تا اکتبر 1991 ، به این نتیجه رسید که "هیچ مدرک قابل توجهی" از حباب ها کشف نشده است.

این به طور بالقوه می تواند به این معنی باشد که هرچه بازار در دسترس و بزرگتر باشد ، احتمال حباب کمتر خواهد بود. با این حال دولتهای بزرگ از طریق نرخ بهره ، عملیات بازار آزاد و اغلب اوقات ، مداخله صریح ارز برای جلوگیری از نوسانات هرج و مرج بازار را کنترل می کنند.

با تمام این گفته ها ، بعید است که فعالان بازار اقدامات بانک ملی سوئیس (SNB) را در ژانویه 2015 فراموش کنند.


تغییر سیاست غیر منتظره SNB ، ارزش های فرانک سوئیس را در جهت مخالف انتظارات قرار داد که منجر به عجله همه جانبه برای خروج توسط معامله گران شد این بحران به صورت محاوره ای با عنوان "قوی سیاه" شناخته می شود تا برای همیشه در خاطرات معامله گران ارز بگنجد.قیمت بیت کوین بیش از چهار سال نسبتاً ثابت بود، جایی در حدود 500 دلار برای هر بیت کوین. در سال 2016 ، با شدت گرفتن پوشش رسانه ای ، هر دو گروه سرمایه گذاران حرفه ای و آماتور شروع به کنکاش و خرید کریپتوکارنسی ها کردند و اینگونه به افزایش قیمت کمک کردند و در نتیجه سرمایه گذاران بیشتری را مانند اثر گلوله برفی جذب کردند. این قیمت در اوایل سال 2017 از سد 1000 دلار عبور کرد و پس از 12 ماه در یکشنبه معروف ، هفدهم دسامبر 2017 ، به حداکثر قیمت تقریباً 20 هزار دلار رسید.

افزایش شدید قیمت بیت کوین منجر به ادعای حباب در بیت کوین شد و کارشناسان ارزهای دیجیتال اعلام کردند که مارکت کریپتو در حال تجربه یک حباب کلاسیک است.

در طول سال 2018 ، قیمت بیت کوین به حدود 3،800 دلار رسید، و به اصطلاح حباب ترکید ولی هیچ کس عجله ای برای فروش نداشت. در حقیقت ، بازار کریپتو همچنان در طی زمان با رشد همراه شد.


ممکن است بیت کوین ارزش سرمایه گذاری داشته باشد ، اما با در نظر گرفتن تاریخ ، دو چیز کاملاً روشن خواهد شد.

یک ، دانش کافی در مورد بازار رمزنگاری مورد نیاز است تا سرمایه گذاران بتوانند انتخاب آگاهانه ای انجام دهند که تأثیر انتظارات غیر منطقی را کاهش دهد.

ثانیا ، سرمایه گذاران باید بدانند که با توجه به خطرات پیش روی هر کلاس دارایی (و تمایل شرکت کنندگان در بازار برای خروج) سرمایه گذاری بیشتر از آنچه میتوانید از دست دهید ، به عبارت دیگر ، ریسک بیش از حد ، توصیه نمی شود.

در آخر نیز باید متذکر شد این یک اصل مسلم است که روابط متقابل بین ریسک و بازگشت اساساً بر رفتار بازارهای مالی حاکم است. بنابراین با ادامه روند نوسانات قیمت بیت کوین ، افتادن طعمه های خرید و فروش های شدید ، سرمایه گذاران ممکن است بخواهند یک نمای بلند مدت را در نظر بگیرند و مدت زمان قابل توجهی را نگه دارند ، یا اینکه خطر تغییر شدید ارزیابی در کوتاه مدت را بپذیرند.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد