وایت پیپر چیست

وایت پیپر چیست

۱۳۹۹-۰۵-۲۱

وایت پیپر چیست ؟

 

یکی از پر تکرار ترین اصطلاحات بازار ارزهای دیجیتال "وایت پیپر" هست. تو این مقاله قصد داریم به بررسی این اصلاح پر تکرار نسبتا پیچیده بپردازیم 

کلمه‌ی وایت پیپر یک اصطلاح مهمه که کمک بسیاری به درک عمیق از بیتکوین میکنه ولی بهتره بدونید که این اصطلاح مختص بیتکوین نیست بلکه توسط سایر ارزهای دیجیتال، ارگان ها و موسسات بزرگ جهان نیز بکار میرود.

 

تاریخچه‌ی کاربرد وایت پیپر به دولت بریتانیا برمیگرده و اولین بار توسط وینستون چرچیل مورد استفاده قرار گرفت. در واقع "وایت پیپر" یک سند ساده‌ی پرینت شده بر روی کاغذ بود که هدفش ارائه‌ی سیاست های دولت بود. کمی بعد این اصطلاح در دهه 90 جهت بازاریابی مشاغل مورد استفاده قرار گرفت و کسب و کار ها استدلال های تجاری خودشون رو توسط وایت پیپر ها ارائه میکردند‌.

 

و اما بیتکوین، هدف از وایت پیپر بیتکوین هم دقیقا مشابه سایر وایت پیپر ها، معرفی بیتکوین و نحوه‌ی کارکرد اون بود. وایت پیپر بیتکوین با طرح یک سوال شروع شده و در ادامه نویسنده، به ارائه‌ی راه حل پرداخته است. وایت پیپر بیتکوین این مسئله را مطرح میکند که چطور میتوان یک سیستم بی اعتماد برای معاملات پولی ایجاد کرد.

 

وایت پیپر بیتکوین با عنوان " یک پول الکترونیکی همتا به همتا " آغاز میشود و نام نویسنده‌ی ناشناس آن " ساتوشی ناکاموتو" است.

این مقاله از زمان انتشار خود توجه افراد زیادی رو به خود جلب کرده و علاقه مندان بسیاری بدست آورده است. کمی پس از انتشار وایت پیپر، کد های رایانه‌ای بیتکوین اجرا شد و اولین بلاک بیتکوین استخراج شد.

 

وایت پیپر بیتکوین دارای 12 بخش است . با مقدمه آغاز میشود ، بیتکوین را معرفی میکند و سپس به تشریح بخش های فنی شبکه بیتکوین میپردازد.

اگرچه بیتکوین اولین ارز رمزنگاری بود که از وایت پیپر برای معرفی خود استفاده کرد ولی طولی نکشید که ارزهای زیادی وارد این بازار نوظهور شدند و با ارائه‌ی وایت پیپر های جذاب اقدام به معرفی خود کردند. ارائه‌ی این وایت پیپر ها در سال 2017 با معرفی توکن ها و ICO ها به اوج خود رسید. امروز نیز هر پروژه‌ی جدیدی که وارد مارکت کریپتو میشود برای معرفی خود از وایت پیپر استفاده میکند. وایت پیپر ها اکنون عضو جدایی ناپذیر مارکت کریپتو هستند و گاها اعتبار پروژه ها با میزان تخصصی بودن وایت پیپر آنها سنجیده میشود.

 

پس به طور خلاصه، وایت پیپر یک مقاله است که به معرفی یک پروژه میپردازد و سعی میکند با ارائه‌ی سوال ها و جواب های متعدد به تشریح ایده‌ی پروژه بپردازد و هدف آنرا توجیح کند.

 

امیدواریم که از این مقاله استفاده کرده باشید و یادتون نره که نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد