ارز دیجیتال بانک مرکزی نمیتواند جایگزین بیتکوین شود

ارز دیجیتال بانک مرکزی نمیتواند جایگزین بیتکوین شود

۱۳۹۹-۰۳-۰۷

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جایگزین مناسبی برای بیت کوین نیستند

 

مدیر ارشد صندوق بیت کوین Grayscale Investments در گزارش اخیر خود توضیح داد کهCBDC ها نمیتوانند جایگزین بیت کوین شوند. وی تفاوتهای اساسی در ماهیت ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی(CBDC) و بیت کوین(BTC) را توضیح داد.

 

گزارشی اخیرGrayscale نشان می دهد کهCBDC ها ارتقاء زیرساخت های پرداخت دیجیتال سنتی هستند، در حالی که بیت کوین خود نسخه ارتقا یافته پول است. 

 

مطابق گفته بونلوCBDC‌های موفق می تواند توزیع سود شهروندان را ساده تر کرده و پولشویی را از طریق یک دفترچه دیجیتالی متمرکز کنترل کند.

 

گاهی اوقاتCBDCsها به عنوان مترادف یا به عنوان جایگزینی برای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تلقی می شوند، اما آنها نمایانگر عزیمت معنادار از پروتکل های غیر متمرکز ذاتی برای بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده هستند. آن‌ها تلاش می کنند زیرساخت های پرداخت را ارتقا دهند در حالی که بیت کوین تلاشی برای به روز کردن پول است. 

 

نویسنده گزارش و مدیر تحقیقات Grayscale Investments فیلیپ بونلو توضیح داد کهCBDC نسخه های دیجیتالی ارزهای فیات هستند و بسیاری از ویژگی های آنها را حفظ می کنند.

 

جالب است بدانید که اخیراً، لارنس سامرز، وزیر خزانه داری ایالات متحده، اظهار داشت که سیستم مالی فعلی حریم خصوصی زیادی به کاربرانش اعطا می کند. به گفته ویCBDC می تواند این مسئله را حل کند:

 

وی گفت: "از بین تمام آزادی های مهم، توانایی در اختیار داشتن، انتقال و انجام کار با مبالغ چند میلیون دلاری به نظر من یکی از مهمترین آزادی هایی است که دولت ها باید آن را حفظ کنند. پرونده ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی شکوفایی شکل های ناشناس مالی را دشوارتر می کند. "

 

بونلو توضیح داد که معرفیCBDC به زیرساخت های مالی مانند راه حل های پرداخت بازرگانان، حضانت دارایی دیجیتال، خدمات مبادله و کیف پول نیاز دارد. وی گفت که اجرای چنین تغییراتی در مقیاس بزرگ مطمئناً چالش هایی را به همراه خواهد داشت:

 

وی افزود: "از لحاظ عملیاتی، این نوع تغییر همچنین نیاز به اعمال سیاست های جدید و مدیریت در چندین سطح مختلف، از جمله نظارت بر کیف پول های دیجیتال صدها میلیون کاربر دارد. این نشان دهنده یک تغییر قابل توجه در کنترل، جابجایی و حسابداری پول است. "

 

ارزهایCBDC سیاست پولی را اصلاح نمی کنند

 

علاوه بر این، بونلو اظهار داشت كهCBDC‌ها تمایل دارند كه بر مزایای پرداخت نسبت به سیستم های سنتی تمرکز كنند، اما مشخص نمی كنند كه چگونهCBDC می تواند ارزش خود را در محیطی كه با تورم پولی پایدار است حفظ كند." در حقیقت، او به ظاهر نشان می دهد كه رقمی كردن پول فیات منجر به ایجاد آسان تر پول جدید می شود.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به بیتیلکس می باشد